Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği 56 . Kuruluş Yıldönümü

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği 56 . Kuruluş Yıldönümü

Değerli Meslektaşlarım,

Günümüzden 56 yıl önce, 27 Nisan 1965 tarihinde, Ankara’da Derneğimizin ilk tohumları atıldı.

Dr.Nazmi HOŞAL, Dr. Necmettin AKYILDIZ, Dr. Ziver BERKMAN, Dr. Şadi BERKMEN, Dr. İbrahim GÖKARSLAN, Dr. Turgut HEKİMGİL, Dr. Abdülkadir TANYERİ ve Dr. Ziya TİNEL' in bulunduğu değerli hocalarımız toplanarak derneğimizi kurdular.

Kurucu hocalarımızdan oluşan ilk Yönetim kurulu; Dr. Ziver BERKMAN (1.başkan), Dr.Şadi BERKMEN (2.başkan), Dr.Ziya TİNEL ( genel Sekreter), Dr.Abdülkadir TANYERİ (muhasip üye ), Dr.Turgut HEKİMGİL (veznedar üye ), denetleme kurulu ; Dr.Nazmi HOŞAL , Dr.Necmettin AKYILDIZ tarafından oluşturularak ilk yönetim kurulu toplantısı yapılmış ve derneğimiz faaliyetlerine başlamıştır.

Aradan geçen 56 yıllık süre içinde birçok hocamız ve meslektaşımız dernek yönetim ve denetim kurullarında görev yaparak, derneğimizin bilimsel ve sosyal aktivitelerine katkıda bulundular. Bu süre içinde derneğimize 19 hocamız başkan olarak hizmet verdi. Geçen 56 yıllık süre içinde Derneğimize hizmet ederek Türk KBB biliminin gelişmesine katkıda bulunan dernek başkanlarımız ve yönetim kurulu üyelerine ve tüm meslektaşlarımıza teşekkürü bir borç biliyorum. Hayatta olmayan tüm hocalarımızı ve meslektaşlarımızı saygıyla anıyorum.

Bu geçen süre içerisinde derneğimiz, bilimsel faaliyetler: uluslararası ve ulusal kongreler, sempozyum ve kurslar, kadavra diseksiyon kursları, aylık bilimsel toplantılar ile Türk Kulak Burun Boğaz bilimine birçok olumlu katkılarda bulunmuş ve ülkemiz KBB hekimlerinin ve bizlerin gerek mesleki, gerekse de sosyal gelişiminde olumlu rol oynamıştır.

Basılı bir dergi ile hayata başlayan, daha sonra da güncellenerek e –dergi haline dönüşen bilimsel mecmuamız gün geçtikçe daha güçlenerek uluslararası platformda adını duyurmaya başlamıştır.

Türk KBB bilimine katkıda bulunmaya devam eden derneğimizin tüm kurucu üyelerini, aramızda olmayan hocalarımız ve değerli meslektaşlarımızı rahmetle anarken, halen derneğimize katkıda bulunmaya devam eden tüm hocalarımız ve meslektaşlarımızı saygı ile selamlıyor derneğimizin başarılarının devamını diliyorum.

Saygılarımla

Prof. Dr. R.Yücel Anadolu

KBB ve BBC Derneği Başkanı