Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği’nin 2010-11 eğitim dönemi ikinci periyodik bilimsel toplantısı 11 Aralık 2010 tarihinde Ankara Rixos Otel’de yapıldı.

Değerli Meslektaşlarımız,
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği’nin 2010-11 eğitim dönemi ikinci periyodik bilimsel toplantısı 11 Aralık 2010 tarihinde Ankara Rixos Otel’de yapıldı. Toplantı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından dernek başkanı Prof. Dr. Gürsel Dursun’un açılış konuşması ile başladı. Bu toplantıyı diğerlerinden ayıran özellik, kıymetli hocamız Prof. Dr. Nermin Başarer onuruna düzenleniyor olması idi. Prof. Dr. Gürsel Dursun, konuşmasında Nermin Hoca’mızın gerek camiamız, gerekse de Türk kadınının toplumsal yeri açısından ne kadar önemli bir kişilik olduğunu vurguladı. Sayın Başarer’e, Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği adına Prof.Dr. Gürsel Dursun ve Profesyonel Ses Derneği adına Prof.Dr. Esen Beder plaket sundular. Prof. Dr. Muharrem Gerçeker, sayın Başarer ile ilgili yaptıkları konuşmanın ardından kendilerine bir şiir armağan etti ve bu şiiri katılımcılar ile paylaştı. Ardından, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Başkanı Prof.Dr. Mustafa Gerek ve S.B. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB Kliniği Şefi Doç.Dr. Adnan Ünal kurumları adına plaketlerini sundular. Türk Kulak Burun Boğaz camiasının kadın uzmanları adına Op. Dr. Hatice Çelik kendilerine şükranlarını ifade ederek  özel  bir hediye verirken, araştırma görevlileri adına da Dr. Özlem Atmış çiçek sundular.

Toplantıya katılan 100’ün üzerinde meslektaşımız, Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Dergisi’nin yeni sayısı ile Prof. Dr. B. Ufuk Şakul ve Yrd. Doç. Dr. Burak Bilecenoğlu tarafından yazılan Baş ve Boynun Klinik Bölgesel Anatomisi kitabına ücretsiz olarak sahip olma olanağı buldular. 

Toplantının bilimsel bölümünde ilk olarak Prof.Dr. Ahmet Köybaşıoğlu moderatörlüğünde, Prof.Dr. Mustafa Cengiz, Yrd.Doç.Dr. Kezban Gürbüz, Dr. Nilda Süslü ve Numan Demir’in katılımı ile “Orofarinks Kanserleri” konulu panel gerçekleştirildi. Kahve arasının ardından Prof.Dr. Nermin Başarer, “Parafaringeal Bölge Tümörlerine Yaklaşım” konulu konferanslarını verdiler.  Öğle yemeğinin ardından Prof.Dr. Mustafa Gerek yönetiminde, Doç.Dr. Bülent Çiftçi ve Doç.Dr. Metin Yılmaz’ın katılımı ile “OSAS’da Tanı ve Tedavi” oturumu gerçekleştirildi. Blimsel program, Doç.Dr. Halit Akmansu’nun oturum başkanlığını yaptığı Prof.Dr. Necmettin Akyıldız, Bülent Gündüz ve Özlem Konukseven’in sunumlarını yaptığı “Vertigo, Dizziness ve Ataksili Hastaya Yaklaşım” konulu toplantı ile sona erdi. 

Toplantı ile ilgili fotoğrafları internet sitemizde  (www.kbbder.org) görebilirsiniz. 
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği’nin bir sonraki toplantısı 26 Şubat 2011 tarihinde Ankara Rixos Otel’de yapılacaktır. Toplantı programına internet sitemizden (www.kbbder.org) ulaşabilirsiniz. 

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Yönetim Kurulu adına
Doç.Dr. Haldun Oğuz
Genel Sekreter