KULAK BURUN BOĞAZ VE BAŞ BOYUN CERRAHİSİ DERNEĞİ TAZE DONMUŞ KADAVRA DİSEKSİYON KURSLARI TAMAMLANDI

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneğimizin 7-8 Mart 2015 tarihlerinde GATA Anatomi Anabilim Dalı ile birlikte düzenlediği Taze Donmuş Kadavra Diseksiyon Kursunu tamamlamış bulunmaktayız. Kurs koordinatörlüğünü Prof. Dr. Hakan Korkmaz ve Prof. Dr. Fatih Yazar gerçekleştirdi. Kursumuz GATA Anatomi Anabilim Dalının 44 diseksiyon masası olan kadavra salonunda yapıldı. Kursun birinci gününde Prof. Dr. Mustafa Gerek başkanlığında Baş Boyun ve Tiroid Cerrahisi diseksiyonları ile Prof. Dr. Haldun Oğuz başkanlığında Laringoloji ve ses cerrahisi kursları yapıldı. Baş Boyun kursunda kursiyerler, eğitmenleri gözetiminde parotidektomi, boyun diseksiyonları, tiroidektomi, parsiyel ve total larinjektomiler yaptılar. Laringoloji kursunda ise laringeal çatı cerrahileri, perde cerrahileri, hava yolu cerrahileri, kordektomiler, enjeksiyon laringoplasti, ve diyod fiber lazerle lazer kordektomi yapıldı. Kursun ikinci gününde Prof. Dr. Babür küçük başkanlığında Otoloji, ve Prof.Dr.Sabri Uslu başkanlığında Rinoloji diseksiyonları yapıldı. Otoloji kursunda temporal kemik diseksiyonu, stapedektomi ve koklear implant uygulaması, Rinoloji kursunda ise endoskopik sinüs cerrahisi, balon sinoplasti, orbital dekompresyon, optik sinir dekompresyonu, hipofiz cerrahisi gerçekleştirildi.

İki gün süren kursumuzda 77 kursiyer ve 44 eğitmen, 11 kadavrada diseksiyon yaptı, ayrıca Laringoloji kursunda lazer uygulamaları için koyun larinksleri kullanıldı.

Öncelikle kurs koordinatörleri, kurs başkanları ve eğitmenler ve derneğimizin genel sekreteri Doç.Dr.Müge Özcan’a teşekkürü borç bilirim. Taze donmuş kadavra diseksiyon kursunun ana sponsorluğunu üstlenen Bilim İlaç A.Ş.’den Pınar Dinler’e, cerrahi aletler ve shaver sağlayan Medtronik-Fanmedika firmasından Faruk Karakaya’ya, mikroskopları sağlayan Zeiss firmasından Deniz Pekcan Şahin’e, endoskopik görüntüleme sistemi, cerrahi aletler sağlayan Storz-Gentek firmasından Bülent Ayhan’a, ve desteklerini esirgemeyen Olympos, Say Medikal, Diskmed diyot lazer, Novus firmaları ile görüntü çekimleri ve aktarılarımları yapan Satel firmasından Yaşar Şahinöz’e teşekkür ederim.

Prof. Dr. Adnan Ünal

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Başkanı